Everything You Need to Know About ADCC 2017

tees1

The ADCC (Abu Dhabi Combat Club) Submission Wrestling World Championship is a grappling competition involving professional athletes who have been successful at the highest levels of grappling, wrestling, judo, jiu-jitsu, sambo, shooto and mixed martial arts. The rules of the event disallow strikes while promoting grappling and submissions.

ADCC 2017 World Event is going to be held on 22-24 September in Espoo, Finland. The event will take place at the famous Espoo Metro Areena.

The competition was created by Sheik Tahnoon Bin Zayed Al Nahyan, the son of the former United Arab Emirates president Sheikh Zayed bin Sultan Al Nahyan, together with his Brazilian Jiu-Jitsu instructor Nelson Monteiro. Royler Gracie characterized this as the beginning of “the modern era of submission grappling”. And is also known as “Olympic Games of Jiu Jitsu”

ADCC World Championships men’s divisions feature 16 competitors, with eight qualified athletes, seven invitations and the return of the defending ADCC champion. Women’s divisions feature eight competitors, with four qualified athletes, the defending champion and three invitations.

ADCC 2017 will contain 3 Super Fights:

  • Openweight Title Match: Andre Galvao (defending superfight Champion) vs Claudio Calasans (2015 Open Class Champion)
  • ​Legends Superfight #1: Chael Sonnen vs Leo Vieira
  • ​Legends Superfight #2: Renzo Gracie vs Sanae Kikuta

The rules:
First five minutes are submission only. No points. And second five minutes is points based. Competitors are awarded for Improving their position when the control is convincingly imposed.

ADCC FINAL COMPETITORS LIST

-66kg

  1. Rubens Charles (Brazil) – ADCC 2015 winner
  2. Uranov Zhakshylyk (Kyrgyzstan) – 1st Asian Trial winner
  3. Janusz Andrejczuk (Poland) – 1st European Trial winner
  4. Pablo Mantovani (Brazil) – 1st South American Trial winner
  5. Paulo Miyao (Brazil) – 2nd South American Trial winner
  6. Yuta Shimada (Japan) – 2nd Asian Trial winner
  7. Ethan Crelinsten (USA) – 2nd North American Trial winner
  8. Kuba Witkowski (Poland) – 2nd European Trial winner
  9. Geovanny Martinez (USA) – Invited
  10. Augusto “Tanquinho” Mendes (Brazil) – Invited
  11. AJ Agazarm (USA) – Invited
  12. Baret Yoshida (USA) – Invited
  13. Nicolas Renier (France) – Invited
  14. Kamil Wilk (Poland) – Invited
  15. Erno Elgland (Finland) – Invited
  16. Nicky Ryan (USA) – Invited

-77kg

  1. Lachlan Giles (Australia) – 1st Asian Trial winner
  2. Tero Pyylampi (Finland) – 1st European Trial winner
  3. Mansher Singh Khera (USA) – 1st North American Trial winner
  4. Felipe Cesar (Brazil) – 1st South American Trial winner
  5. Marcelo Mafra (Brazil) – 2nd South American Trial winner
  6. Osmanzhan Kassimov (Kazakhstan) – 2nd Asian Trial winner
  7. Vagner Rocha (USA) – 2nd North American Trial winner
  8. Oliver Taza (Canada/Lebanon) – 2nd European Trial winner
  9. Garry Tonon (USA) – Invited
  10. Lucas Lepri (Brazil) – Invited
  11. JT Torres (USA) – Invited
  12. DJ Jackson (USA) – Invited
  13. Celso Vinicius (Brazil) – Invited
  14. Leonardo Saggioro (Brazil) – Invited
  15. Enrico Cocco (USA) – Invited
  16. Sergio Ardila (USA) – Invited

-88kg

  1. Craig Jones (Australia) – 1st Asian Trial winner
  2. Jesse Urholin (Finland) – 1st European Trial winner
  3. James Brasco (USA) – 1st North American Trial winner
  4. Murilo Santana (Brazil) – 1st South American Trial winner
  5. Kaynan Casemiro Duarte (Brazil) – 2nd South American Trial winner
  6. Kit Dale (Australia) – 2nd Asian Trial winner
  7. John Salter (USA) – 2nd North American Trial winner
  8. Piotr Marcin Frechowicz (Poland) – 2nd European Trial winner
  9. Romulo Barral (Brazil) – Invited
  10. Keenan Cornelius (USA) – Invited
  11. Gordon Ryan (USA) – Invited
  12. Pablo Popovich (USA) – Invited
  13. Alexandre Ribeiro (Brazil) – Invited
  14. Leandro Lo (Brazil) – Invited
  15. Dillon Danis (USA) – Invited
  16. Rustam Chsiev (Russia) – Invited

-99kg

  1. Roman Dolidze (Georgia) – 1st Asian Trial winner
  2. Kamil Uminski (Poland) – 1st European Trial winner
  3. Eliot Kelly (USA) – 1st North American Trial winner
  4. Mahamed Aly (Brazil) – 1st South American Trial winner
  5. Salomao Ribeiro (Brazil) – 2nd South American Trial winner
  6. Yukiyasu Ozawa (Japan) – 2nd Asian Trial winner
  7. Paul Ardila (USA) – 2nd North American Trial winner
  8. Abdurakhman Bilarov (Russia) – 2nd European Trial winner
  9. Yuri Simoes  (Brazil) – Moved from -88kg
  10. Rafael Lovato Jr. (USA) – Invited
  11. Felipe Pena (Brazil) – Invited
  12. Joao Assis (Brazil) – Invited
  13. Jake Shields (USA) – Invited
  14. Mike Perez (USA) – Invited
  15. Jeff Monson (USA) – Invited
  16. Jackson Sousa (Brazil) – Invited

+99kg

  1. Orlando Sanchez (USA) – ADCC 2015 winner
  2. Arman Zhanpeisov (Kazakhstan) – Second Place on 1st Asia Trial
  3. Khamzat Stambulov (Russia) – 1st European Trial winner
  4. Tom DeBlass (USA) – 1st North American Trial winner
  5. Victor Honório (Brazil) – 1st South American Trial winner
  6. Hideki Sekine (Japan) – 2nd Asian Trial winner
  7. Casey Hellenberg (USA) – 2nd North American Trial winner
  8. Abdulaev Ruslan (Russia) – 2nd European Trial winner
  9. Vinny Magalhaes (Brazil) – Invited
  10. Marcus Almeida “Buchecha” (Brazil) – Invited
  11. Roberto “Cyborg” Abreu (Brazil) – Invited
  12. Jared Dopp (USA) – Invited
  13. Tim Spriggs (USA) – Invited
  14. Janne-Pekka Pietiläinen (Finland) – Invited
  15. Bruno Bastos (Brazil) – Invited
  16. Jesseray Childrey (USA) – Invited

W-60kg

  1. Mackenzie Dern (USA) – ADCC 2015 winner
  2. Bianca Basílio (Brazil) – South American Trial winner
  3. Rikako Yuasa (Japan) – Asian Trial winner
  4. Ffion Davies (Great Britain) – European Trial winner
  5. Michelle Nicolini (Brazil) – Invited
  6. Beatriz Mesquita (Brazil) – Invited
  7. Talita Alencar (Brazil) – Invited
  8. Elvira Karppinen (Finland) – Invited

W+60kg

  1. Talita Treta (Brazil) – South American Trial winner
  2. Tara White (USA) – North American Trial winner
  3. Samantha Cook (Great Britain) – European Trial winner
  4. Gabrielle Garcia (Brazil) – Invited
  5. Jessica Da Silva Oliveira (Brazil) – Invited
  6. Amanda Santana (USA) – Invited
  7. Venla Luukkonen (Finland) – Invited
  8. Marysia Malyjasiak (Poland) – Invited
JohnDanaherFreeSoloDrills